Jak dzięki świecy Caritas odbudowaliśmy szkołę w Aleppo?

17 września 2019 r. w szkole „Al-Kalima” w Aleppo ponownie zadzwonił pierwszy dzwonek. Po siedmiu latach zawieszenia działalności placówki, która uległa zniszczeniu w wyniku walk, 850 uczniów zajęło swoje miejsce w ławkach. – Gdyby nie pomoc finansowa od Polaków, odbudowa szkoły do dziś byłaby tylko w strefie naszych marzeń – mówi ks. Petros Kassis, wikariusz patriarchalny kościoła syryjskiego w Aleppo. Gruntowny remont szkoły był możliwy dzięki każdemu Polakowi, u którego w Święta Bożego Narodzenia zapłonęła świeca Caritas, wspierając swoją ofiarą XXV edycję akcji „Wigilijne Dzieło Pomocy Dzieciom”.

Projekty wspierające infrastrukturę szkolną i poprawę dostępu dzieci do dobrej jakości edukacji są uznawane przez Caritas Polska za kluczowe działania pomocowe w Syrii. – Podczas wizyty w Syrii spotkałem dzieci, które muszą pracować, aby pomóc swoim rodzicom lub rodzeństwu. Dla ubogich Syryjczyków najważniejsze jest przetrwać, a  edukacja dzieci jest na drugim miejscu. Z tego powodu Caritas Polska angażuje się w projekty, które umożliwiają wsparcie dla placówek edukacyjnych w Aleppo. Naszym zdaniem edukacja jest niezbędna do przywrócenia normalności w tym kraju –  mówi ks. Marcin Iżycki, Dyrektor Caritas Polska.

Historia szkoły i jej odbudowy

Szkołę „Al-Kalima” otwarto w 2008 r. w dzielnicy al-Sirjan al-Dżadid w Aleppo. Była wówczas jedną
z lepiej wyposażonych i nowoczesnych placówek edukacyjnych w mieście, w której uczniowie mogli rozwijać swoje zainteresowania językowe i artystyczne. Naukę pobierało kilkaset uczniów na różnych poziomach: przedszkola, szkoły podstawowej i liceum. Do dyspozycji uczniów udostępniono boisko
i sale sportowe. Na skutek walk między zbrojną opozycją a siłami rządowymi, toczących się w Aleppo od lipca 2012 r., zawieszono działalność placówki. Ostatnie zajęcia szkolne odbyły się 24 października 2012 r. W jednym z pomieszczeń do dziś zachowała się tablica z lekcją arytmetyki dla czwartej klasy
z tego dnia. Przez kolejne lata budynek uległ znacznemu zniszczeniu w wyniku ostrzałów i walk, rozkradziono też większość sprzętu. Szczęśliwie, zewnętrzna konstrukcja budynku pozostała w dużej mierze nienaruszona i dlatego nie uległ rozbiórce. Po ustaniu walk w Aleppo pojawiła się szansa przeprowadzenia generalnego remontu szkoły, ale stale brakowało środków.

Pierwsze prace remontowe rozpoczęły się w 2018 r. Caritas Polska wraz z Fundacją Świętego Mikołaja sfinansowała remont boisk przy szkole, a w marcu 2019 r. przystąpiono do gruntownej odbudowy budynku szkoły. W pierwszej fazie dokonano oczyszczenia placówki z gruzu, umocniono konstrukcję ścian, dokonano napraw instalacji hydraulicznych i elektrycznych. W dalszej fazie planowany jest zakup wyposażenia, m.in. tablic i ławek. – Liczymy, że w przyszłym roku w ławkach zasiądzie 1000 uczniów – dodaje ks. Marcin Iżycki.

Stan edukacji  w Syrii

Dziś w Syrii aż 2 miliony dzieci nie ma dostępu do edukacji, a co trzecia szkoła nie funkcjonuje. Duży problem stanowią też braki w kadrze pedagogicznej. Wielu syryjskich nauczycieli zdecydowało się szukać schronienia za granicą, liczni podjęli prace w innych arabskich krajach, między innymi w Kuwejcie i Arabii Saudyjskiej. Dla pozostających w kraju Syryjczyków, masowo zmagających się w problemem ubóstwa, edukacja dzieci pozostaje ogromnym zmartwieniem.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *