Pomożemy szkołom w Aleppo!

Jak mówi znane arabskie przysłowie, nauczanie dzieci jest jak rycie w skale.

التعليم في الصغر كالنقش على الحجر

To przysłowie mówi, że zdobyte w dzieciństwie umiejętności towarzyszą człowiekowi przez całe życie. Dla każdego społeczeństwa jest niezwykle istotne, aby dzieci miały dostęp do edukacji, mogły zdobywać wiedzę i kształtować swój charakter w przyjaznych środowisku. W końcu… czego Jaś się nie nauczy, tego Jan nie będzie umiał. Nie inaczej sytuacja rysuje się w zniszczonej przez wieloletnią wojnę Syrii.

W Syrii 2,1 mln dzieci pozostaje poza systemem edukacji,

a wiele funkcjonujących szkół ucierpiało w trakcie działań wojennych.

Aleppo to jedno z miast, w których sytuacja jest szczególnie trudna. Przez ulice Aleppo przebiegała linia frontu w latach 2012-2016.

We wrześniu 2019 roku rusza projekt „Szkoła szkole”. 

Pomoc finansową otrzyma pięć szkół, których profile prezentujemy w sekcji Szkoły w Aleppo.

Środki zostaną przeznaczone na cele zgodne z potrzebami placówek, np. zakup materiałów szkolnych, odmalowanie pomieszczeń, aktywności dla uczniów. Zebrane środki będą pochodzić od polskich środowisk szkolnych, które przekażą jednorazową lub stałą darowiznę na rzecz edukacji w Syrii.

Jak to się zaczęło?

W roku szkolnym 2018/2019 Zespół Szkół Katolickich im. Św. Kazimierza w Gdańsku wspierał ormiańsko-prawosławną szkołę podstawową Asz-Szark w Aleppo. Dzięki hojności gdańskiej placówki, dla syryjskich uczniów zostały zorganizowane liczne wydarzenia, m.in. bal karnawałowy, dzień sportu, obchody świąteczne.

Caritas Polska uznaje projekty wspierające infrastrukturę szkolną za kluczowe działania służące przywróceniu normalności syryjskim dzieciom i młodzieży – pokoleniu, które będzie odbudowywać kraj po latach konfliktu.

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *