Poprzednie edycje w Syrii

Szkoły objęte programem w poprzedniej edycji

  • Zespół szkół Al-Ghassanijja w Homs
  • Szkoła podstawowa Al-Farah

Zespół szkół Al-Ghassanijja w Homs

Opis szkoły

Historia szkoły Al-Ghassanijja w Homs sięga 1887 roku – to jedna z najstarszych szkół w Syrii. Znajduje się w dzielnicy Al-Hamidijja, historycznym centrum miasta. Jako pierwsza szkoła w mieście przyjmowała na nauki dziewczynki. W ramach zespołu szkół działa przedszkole, szkoła podstawowa i liceum. Przed wybuchem wojny, uczyło się w nich aż 2000 dzieci.

W latach wzmożonych walk na terenie miasta, dyrekcja szkoły była zmuszona przenieść zajęcia dydaktyczne do innej placówki, w dzielnicy Al-Mahatta. Dopiero ustanie działań zbrojnych w 2015 roku umożliwiło powrót do szkoły, jednak zniszczenia infrastrukturalne były ogromne. Część wyposażenia została rozkradziona, reszta spłonęła. Do dzisiaj, ze względu na rozległe zniszczenia, część budynków jest wyłączona z użytkowania, a szkole brakuje podstawowego wyposażenia. Dziś do zespołu szkół Al-Ghassanijja uczęszcza ponad 1000 uczniów.

Potrzeby szkoły

  • sprzęt elektroniczny (rzutnik)

  • wyposażenie części przedszkolnej (huśtawki, zjeżdżalnie)

  • zabawki edukacyjne oraz książki do biblioteki

  • pomoce dydaktyczne dla nauczycieli

مدارس الغسانية في حمص

Wiadomość od dyrektor,

Murhafa Shahla

Dzięki wsparciu z różnych stron, przez trzy lata udało nam się odbudować część szkoły, ale nadal brakuje różnych podstawowych elementów wyposażenia, tak jak narzędzia edukacyjne. Klasy są pozbawione jakichkolwiek dekoracji. Skąd wziąć na to środki w środku kryzysu ekonomicznego?

Dzieci w wieku przedszkolnym odkrywają świat poprzez zabawę, uczą się kolorów i kształtów. Przestrzeń do eksperymentowania umożliwia im rozwój. Dlatego dzięki akcji „Szkoła Szkole” chcemy zakupić dla nich między innymi zabawki i gry.

Galeria

Szkoła podstawowa Al Farah

Opis szkoły

Szkoła ta mieści się w kompleksie Ormiańskiego Kościoła Katolickiego, który został zbudowany w 1965 roku.  Została ona założona przez ormiańskie siostry, a jej misja opierała się na wychowaniu w wierze chrześcijańskiej. 

Gdy walki zbrojne wkradły się do dzielnicy, szkoła znalazła się na linii frontu między walczącymi stronami. W czasie wojny cudem wytrzymała ona tysiące pocisków moździerzowych spadających w okolicy. 

Te straszliwe walki zbrojne spowodowały ogromną falę emigracji wśród mieszkańców, zwłaszcza chrześcijan, a rozkład demograficzny regionu uległ zmianie. Mimo wszystko, siostry prowadzące szkołę nie straciły pasji do swojej misji i nadal służą społeczności. W szkole od przedszkola do 9 klasy uczy się ponad 200 uczniów.   

  

 

مدرسة الفرح

Wiadomość od dyrektor szkoły,

p. Elizy Mazmanian

W tych trudnych czasach wyzwaniem dla nauczycieli staje się posiadanie czasu i środków na odnowienie metod nauczania i rozwijanie swoich umiejętności radzenia sobie z różnymi sytuacjami, z którymi spotykają się każdego dnia w klasie 

Galeria